Skip Navigation LinksAna Sayfa : Tüm Haberler : Haber Detay

"Sağlık İçin Hareket Ediyoruz” Homeros Vadisi Dağ Yürüyüşü Etkinliği

23 Eylül 2019 Pazartesi  17:59:01    124
Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” ve sağlığın geliştirilmesi; toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili bilgi, farkındalık ve kontrol yeteneklerini artırmak, birey sağlığının korunması ve sağlık düzeyinin yükseltilmesine yönelik davranış değişikliği oluşturmak ve toplum düzeyinde sağlığın korunması, geliştirilmesi, hastalık risklerinin azaltılması hedeflenerek sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, fiziksel aktivite, obezite konularında bilgilendirmeler ve çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. 
Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında obezite yer almaktadır. Obezite başta kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet (şeker hastalığı) olmak üzere solunum problemleri, eklem rahatsızlıkları ve bazı kanser türlerine de yol açabilen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken sinsi bir hastalıktır.  Diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. 
Bu kapsamda;toplumumuzu sağlıklı beslenme ve fiziksek aktivite konusunda bilinçlendirmek, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığına teşvik etmek, obezitenin önlenmesinde toplumun farkındalığını arttırmak amacıyla Bornova Kaymakamlığı, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi/Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi ve Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü ve  işbirliğinde 18 Eylül 2019 Salı günü saat 16. 00’da Kayadibi Mahallesi Homeros Vadisinden (1. Bölge), Homeros Mağaralarına (2.bölge) "Sağlık İçin Hareket Et" Homeros Vadisi Yürüyüşü etkinliği gerçekleşti.
Etkinliğe İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak  ÖZTOP, Bornova Kaymakamı Fatih GENEL, ilçe sağlık müdürleri, ilçe kurum çalışanları ve ilçe idari müdürleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ekibi ve sağlık çalışanları katıldı. Isınma egzersizleri ile başlayan doğa yürüyüşü sonrasında Bornova Kaymakamı Sayın Fatih GENEL tarafından geleneksel Türk okçuluğu hakkında bilgilendirme ve ok atışları yapıldı. Ardından katılımcılara sağlıklı beslenme farkındalığı için yeşil elma dağıtıldı.