Skip Navigation LinksAna Sayfa : Tüm Haberler : Haber Detay

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Kutlu Olsun

01 Ekim 2019 Salı  09:12:19    15
Sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturmak, 65 ve üzeri yaş grubuna yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Birleşmiş Milletler 1990 yılında, 1 Ekim tarihini Dünya Yaşlılar Günü olarak belirlemiş olup o tarihten günümüze kadar Ülkemizde ve dünyada 1Ekim“Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.

Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal, kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilenmektedir. Bu kapsamda bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir.

Ülkemizde yaşlı nüfus (65 yaş üzeri)  2014 yılında %8 iken, 2015 yılında %8,2 çıkmıştır. 2050 yılında ise %20,8’e ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir bölümü, yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi altında yaşamaktadır. Bu yaş grubunda görülen şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme önemli bir risk faktörüdür.

İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir.

Sağlık sorunlarından korunmak için temel üç ilke;

Yeterli ve dengeli beslenme,
Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma,
Sigara ve alkol kullanımından uzak durma,
Stresle baş edebilme becerisini öğrenmektir.

 Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için;

“Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde”